Leaders

Abdoulkader Kamil Mohamed

President  Ismail Omar Guelleh
Religion  Islam
Spouse  Saadia Ainache Guelleh
Alma mater  University of Limoges
Name  Abdoulkader Mohamed
Education  University of Limoges
Preceded by  Dileita Mohamed Dileita
Political party  People’s Rally for Progress
Role  Prime Minister of Djibouti
Party  People’s Rally for Progress
Office  Prime Minister of Djibouti since 2013
Similar People  Ismail Omar Guelleh, Dileita Mohamed Dileita, Hassan Gouled Aptidon

Abdoulkader Kamil Mohamed (Arabic: عبد القادر كميل محمد‎) (born 1951) is a Djiboutian politician who has been Prime Minister of Djibouti since 2013. A longtime member of the ruling People’s Rally for Progress, he previously served as Minister of Agriculture from 2005 to 2011 and as Minister of Defense from 2011 to 2013.

Personal life

Mohamed was born in 1951 in Souali, situated in the northern Obock region of present-day Djibouti.

He studied at the University of Limoges in France, where he earned a degree in technical sciences, with a specialization in water management and the environment.

General

In a professional capacity, Mohamed began his career with Djibouti’s water authority, which later became the ONED. He worked there first as interim Director General from 1978 to 1979, and then as Director General from 1983 to 2005.

In 1981, Mohamed joined the People’s Rally for Progress (RPP) party. He gradually climbed the political association’s ranks, until he was eventually elected as RPP Vice-President in September 2012. He was later appointed President of the Union for a Presidential Majority (UMP) in November 2012.

From May 2005 to May 2011, Mohamed served in the government of Djibouti as Minister of Agriculture. He was subsequently named Minister of Defense in May 2011.

Mohamed also acted as Deputy of the National Assembly. He was re-elected to the post on 22 February 2013, following a UMP parliamentary victory.

Prime Minister

On 1 March 2013, Mohamed was appointed as Prime Minister of Djibouti. Replacing the long-serving Dileita Mohamed Dileita, he took office on 1 April.
From https://alchetron.com/

3 thoughts on “Abdoulkader Kamil Mohamed

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *