Archive

Robert Mugabe

Robert Mugabe Robert Mugabe Mugabe on a visit to Moscow in May 2015   He Was President of Zimbabwe Incumbent Assumed office 22 December 1987 Prime Minister Morgan Tsvangirai (2009–2013) Vice President Joshua Nkomo (1987–1999) Simon Muzenda (1987–2003) Joseph Msika (1999–2009) Joice Mujuru (2004–2014) John Nkomo (2009–2013) Emmerson Mnangagwa (2014–present) Phelekezela Mphoko (2014–present) Preceded by… Read More Robert Mugabe

Archive

Anthony Carmona

Anthony Carmona His Excellency Anthony Carmona SC ORTT   5th President of Trinidad and Tobago (Previous) Assumed office 18 March 2013 Prime Minister Kamla Persad-Bissessar Keith Rowley Preceded by George Maxwell Richards   Personal details Born Anthony Thomas Aquinas Carmona (1953-03-07) 7 March 1953  Fyzabad, Siparia, Trinidad and Tobago Political party Independent Spouse(s) Reema Harrysingh-Carmona… Read More Anthony Carmona

Archive

Jacob Zuma

Jacob Zuma   Jacob Zuma   4th (Former)President of South Africa Incumbent Assumed office 9 May 2009 Deputy Kgalema Motlanthe Cyril Ramaphosa Preceded by Kgalema Motlanthe President of the African National Congress Incumbent Assumed office 18 December 2007 Deputy Kgalema Motlanthe Cyril Ramaphosa Preceded by Thabo Mbeki Deputy President of South Africa In office 14… Read More Jacob Zuma

Archive

Manasseh Sogavare

Manasseh Sogavare Manasseh Sogavare   He Was Prime Minister of Solomon Islands Incumbent Assumed office 9 December 2014 Monarch Elizabeth II Governor General Frank Kabui Preceded by Gordon Darcy Lilo In office 4 May 2006 – 20 December 2007 Monarch Elizabeth II Governor General Nathaniel Waena Preceded by Snyder Rini Succeeded by Derek Sikua In office… Read More Manasseh Sogavare

Archive

Robert Fico

Robert Fico Robert Fico   Previous Prime Minister of Slovakia Incumbent Assumed office 4 April 2012 President Ivan Gašparovič Andrej Kiska Preceded by Iveta Radičová In office 4 July 2006 – 8 July 2010 President Ivan Gašparovič Preceded by Mikuláš Dzurinda Succeeded by Iveta Radičová Leader of SMER–SD Incumbent Assumed office 8 November 1999 Preceded by… Read More Robert Fico